Významnú inováciu na ceste k rýchlejšej plnohodnotnejšej elektronickej výmene kmeňových dát tovaru [...]
Od armádneho a vedeckého využitia v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch sa dnes cloudové služby stali bežnou súčasťou života. IT experti v nich vidia budúcnosť, urýchlenie inovácií aj pomoc planéte. Lídrom trhu je dnes AWS, Amazon Web Services.
Cloud si predstavte ako systém, v ktorom sú uložené dáta alebo beží počítačový systém, ktorý svojim užívateľom cez internet ponúka:
Infraštruktúra býva veľmi rozmanitá: v zásade od jedného výkonného serveru po rozsiahlu sieť navzájom prepojených serverov a datacentier po celom svete, ktoré spoločne tvoria jeden spoločne fungujúci systém.
Okrem konkrétnych služieb alebo softvéru (SaaS) umožňujú cloudy svojim užívateľom využívať len samotnú infraštruktúru na výpočty alebo platformu s databázami či vývojovými nástrojmi na testovanie. Užívateľ (zákazník) platí za ľahko škálovateľné využitie cloudu podobne ako napríklad za telefón. Nemusí investovať do hardvéru a nepotrebuje na správu systému vlastných IT profesionálov, ktorých ponúka pracovný trh veľmi obmedzený počet. Opakom sú on-premise systémy, keď užívateľ vlastní hardvér a kupuje si či vyvíja vlastný softvér.
Známymi a často využívanými cloudovými službami (SaaS) sú napríklad Google Workspace, Microsoft 365 alebo zábavný portál Netflix. Práve ten „hosťuje“ v infraštruktúre AWS, podobne ako ďalšie verejné aj B2B služby.
Amazon Web Services sa pritom zrodilo z chaosu. Ako pôvodne internetové kníhkupectvo Amazon rástlo a pustilo sa do ďalších maloobchodných aktivít, stretávalo sa s problémami, ktoré rast a množstvo ponúkaného tovaru prinášali. Preto v jeho divíziách nekoordinovane vznikali interné systémy, ktorých cieľom bolo problémy riešiť. V Amazone niekoľkokrát vynachádzali príslovečné koleso.
V roku 2000 preto začali v systémoch robiť poriadok, a bez toho, aby si to uvedomili, položili základ cloudovým službám v ich dnešnej podobe. Tri roky na to, v roku 2003, si uvedomili, že vytvorili súpravu infraštruktúrnych služieb, výpočtovej kapacity, úložísk a databáz, ktorú môžu ponúknuť aj externým vývojárom a klientom.
Z riešenia interného problému vyrástla jedna z najziskovejších divízií Amazonu, ktorá zaujíma tretinu trhu, ďalšia trojka najväčších, Google Cloud Platform, Microsoft Azure a IBM services spoločne drží niečo cez 20 %.
Aj keď si to vtedy pred dvadsiatimi rokmi nikto neodvážil myslieť, AWS začalo raketovo rásť. Zlomový moment nastal, keď začalo AWS poskytovať služby americkej vláde.
V roku 2013 sa stal prvým poskytovateľom cloudových služieb, ktorý splnil prísne bezpečnostné kritériá amerického Federálneho programu na správu rizík a oprávnení. Do roku 2015 Amazonu vzrástol počet vládnych klientov na 1 500 po celom svete a nechýba medzi nimi NASA či CIA, ktorým zaisťuje privátny, teda uzavretý cloud.
Spomínate si na prvé fotky Marsu zo sondy Curiosity? Pozerali ste sa na ne vďaka dátam poslaným, vypočítaným a zloženým práve v AWS.
Cloudy dnes pomáhajú znižovať dopady ľudskej činnosti na životné prostredie, ponúkajú masívny výpočtový výkon na medicínske modelovanie a výskum, do cloudov siahame po znalosti aj zábavu a podľa odborníkov tento trend bude aj naďalej zosilňovať. Mať dáta dostupné kedykoľvek a odkiaľkoľvek sa skrátka v súčasnosti počíta.
Agentura Accenture vidí skrytý prínos v migrácii na cloudové služby aj v znížení emisií skleníkových plynov. Podľa jej prepočtov znížia cloudy emisie takmer o 60 miliónov ton CO2 ročne, čo predstavuje 5,9 % celkových emisií z IT. Je to, ako by ste za rok vyradili z prevádzky 22 miliónov áut.
Výpočty, ktoré by firemným serverom a pracovným staniciam trvali týždne a mesiace, zvládnu cloudy vďaka svojmu vyššiemu výkonu a jeho efektívnemu využitiu za hodiny až dni. Tým ďalej urýchľujú vedecký výskum a inovácie. Zvyšujú spoľahlivosť internetových služieb a ich bezpečnosť.
Jednou z hlavných predností cloudov je automatické škálovanie. Všetky služby v nich nakupujete na hodinovej báze. Keď na svojom webe, e-shope, vo fakturačnom systéme aktuálne výkon či operačnú pamäť nepotrebujete, neplatíte za ne. Keď príde nejaká špička, napríklad pred koncom účtovného obdobia alebo pri predvianočných nákupoch, výkon sa automaticky dokupuje.
Ak by ste využívali vlastný či dedikovaný server, buď by bol dlhodobo naddimenzovaný, aby zvládol občasné špičky, alebo by ste riskovali nedostatok výkonu a pád systému. V prvom prípade vlastne zbytočne platíte „za železo“, ktoré v 90 % času nevyužijete, v druhom strácate na ušlom zisku. Cloudy zvládajú výkonové špičky vyvažovať.
V susednom Česku majú z nedávnej doby hneď dva príklady z verejnej sféry: nezvládnutý nápor na servery na sčítanie ľudu alebo registráciu na očkovanie. Dizajnéri stáli pred rozhodnutím, či systém nastavia na priemernú očakávanú záťaž alebo ho naddimenzujú, aby zvládol aj počiatočný záujem, avšak za cenu zbytočne vysokého výkonu v ďalších dňoch. Rozhodli sa systém nastaviť na priemernú záťaž a ako to dopadlo, vieme alebo tušíme všetci. Oba systémy spadli a ich správcovia to obhajovali slovami, že s tým počítali.
Keby využili cloudových poskytovateľov, systémy by bez ťažkostí na prvé chvíle naddimenzovali a potom by výkon automaticky poklesol a riadil sa podľa aktuálnych potrieb.
Najmä v československom rybníčku sa stále objavujú výhrady typu „do zahraničia by sme dáta nezverili“ alebo „príde výpadok a môj biznis je v háji“.
Veľkosť, vládni klienti, zálohy dát aj systémov alebo monitoring aj zákaznícka podpora 24/7 patrí k dôvodom, prečo je AWS lídrom trhu. Bezpečnosť dát garantujú prísne certifikáty, mnohonásobné zálohy a pravidelné penetračné testy. Je v záujme Amazonu, aby odolal, a hlavne je v možnostiach Amazonu zaplatiť si neporovnateľne väčšie a kvalifikovanejšie bezpečnostné tímy, než aké si môže dovoliť akýkoľvek lokálny provider alebo spoločnosť, ktorá si v sídle firmy postavila vlastnú serverovňu.
Vďaka globálnemu pokrytiu, premyslenej architektúre a Multi-Availability Zone režimu využíva AWS servery v mnohých lokalitách po svete, kde sú systémy navzájom zálohované. Svojim zákazníkom tak poskytuje takmer bezvýpadkovú prevádzku. Keď na jednom mieste dôjde k výpadku, zastúpi ho iná lokalita. Napríklad Netflix testuje spoľahlivosť pomocou „Chaos Monkey“ služby. Zjednodušene povedané, táto opica náhodne vyberá serverové inštalácie AWS a vypína ich. Vďaka tomu odhaľuje slabé miesta a AWS stavia riešenie, ktoré je proti výpadkom z princípu odolné.
Popri IT bezpečnosti rieši AWS aj bezpečnosť fyzickú. Množstvo serverov vystavali na utajených miestach, ktoré napríklad dokonale zapadajú do krajiny a obrie dátové centrum by tam málokto čakal. Podobne sa kedysi stavali aj vodojemy. Často na stavbu využili aj bezletové zóny. Obe opatrenia zaručujú, že sa k systémom fyzicky nedostane nikto nepovolaný a slúžia aj ako prevencia fatálnych nehôd.
Československý biznis sa na cloudové riešenia spolieha tiež a stretli ste sa s nimi aj vy, napríklad keď ste nakupovali na e-shope. A pravdepodobne o tom ani neviete.
V tuzemsku spolieha na systémy v cloude na príklad spoločnosť Tatry mountain resorts. K českým cloudovým službám patrí Raynet CRM od spoločnosti Raynet, systém na automatické spracovanie faktúr a dokladov iNVOiCE FLOW, systém na riadenie skladov Lokia či riešenie na elektronickú výmenu dát ORiON od brnenskej spoločnosti GRiT.
V cloude beží napríklad aj Shoptet. Proste si kúpite paušál a rozbehnete e-shop. Cloud využíva Raiffeisenbank a prevádzkujú ho aj T-Mobile, O2 alebo firma ponúkajúca grafický softvér Zoner.
Cloudový vývojový tím v Prahe založil Microsoft Azure, Amazon Web Services v apríli 2021 otvoril svoju pobočku v Prahe a ďalej rozširuje lokálny tím. Ide o súčasť väčších investícií AWS v strednej a východnej Európe, ktorými podporuje rast svojich klientov a partnerov v Českej republike a na Slovensku.
Potrebujete poradiť s riešením pre vašu firmu?