Britský obchodný reťazec Tesco aktuálne prichádza na slovenský trh so značkou Žabka. Vyše sto [...]
Pandémia koronavírusu vniesla do sveta biznisu veľké zmeny. V epicentre týchto zmien stoja firmy, ktoré prišli s riešeniami na báze cloudu, umelej inteligencie alebo strojového učenia. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších firiem, ktoré server CNBC zaradil do rebríčka 50 prelomových biznisov za rok 2020 – rastú v miliardách dolárov a inšpirujú start-upy po celom svete.
Coupang si vyslúžil prezývku juhokórejský Amazon. Založil ho Bom Kim, odpadlík z Harvardu, ktorý z firmy za 10 rokov vytesal tretie najväčšie e-commerce trhovisko na svete. Coupang okrem iného zamestnáva viac ako 5 000 vodičov, ktorí v 99 % prípadov doručujú tovar do 24 hodín od objednania. Práve vďaka bleskovej doprave Coupang predbehol svojich kórejských konkurentov. Minulý rok napríklad zaviedol službu Dawn Delivery, s ktorou doručí objednávky odoslané pred polnocou do 7 hodín ráno nasledujúceho dňa.
Firma síce potvrdila, že jej pandémia narušila logistické procesy, ale už na začiatku roku prozreteľne doplnila zásoby rúšok a dezinfekcií do takej miery, že masívny dopyt ustála. Na začiatku epidémie tiež zmrazila cenu tohto tovaru, čo ju v očiach zákazníkov vystrelilo ku hviezdam. Všimli si to aj investori, ktorí hodnotu Coupangu zvýšili o 3,4 miliardy dolárov.
Rok 2020 priniesol rekordný záujem o on-line nakupovanie a švédska firma Klarna to využila tak, že zákazníkom on-line nákupy ešte viac zjednodušila. Vyvinula aplikáciu, ktorá zákazníkom umožňuje nakupovať na e-shopoch hneď, ale platiť neskôr.
Zákazník pri nákupe zadá len svoj e-mail a PSČ a Klarna za neho nákup zaplatí. Zákazník peniaze splatí neskôr, a ak to urobí do 30 dní, Klarna mu nenaúčtuje žiadne úroky. Klarna zarába primárne na poplatkoch, ktoré účtuje obchodníkom za ponúkanie služby. Po svete ju ponúka vyše 200 tisíc e-shopov a využíva ju zhruba 85 miliónov zákazníkov.
Americkí vývojári z UiPath otvorene priznávajú, že chcú, aby roboti ľuďom vzali prácu – zbytočnú administratívnu prácu. Automatizujú neustále sa opakujúce a časovo náročné administratívne úlohy z rôznych firemných oddelení. Táto myšlienka sa zapáčila investorom, ktorí do UiPath naliali 977 miliónov dolárov, aj veľkým firmám ako Amazon alebo Bank of America, ktoré riešenie od UiPath zaviedli.
V roku 2020 už UiPath úspešne automatizoval činnosti v účtovníctve, HR aj zákazníckej podpore, čím pomáha firmám s digitálnou transformáciou. V UiPath veria, že ich softvér ľudskú silu nenahradí, ale umožní zamestnancom venovať sa dôležitejším činnostiam, ktoré roboti nezvládnu.
Americký startup Better.com odstránil z vybavovania hypoték zložitú byrokraciu. Založil ho Vishal Garg po tom, čo na vlastnej koži zažil vybavovanie hypotéky v USA – rozhodol sa, že vytvorí lepšiu cestu (preto názov Better). Platforma Better.com presúva celý proces do on-line prostredia. Záujemcovia nahrajú potrebné dokumenty do cloudu a systém ich všetkými krokmi zrozumiteľne prevedie. Vo výsledku nástroj znížil priemernú dĺžku vybavovania hypotéky v USA z 42 dní na 21.
V roku 2020 sa ukázalo, že vybavovanie hypotéky „po starom” je v dobe pandémie ešte náročnejšie než za normálnych okolností. V marci tak ľudia vybavili cez Better hypotéky v hodnote 1 miliardy dolárov a v apríli 1,4 miliardy dolárov. Oproti predchádzajúcim mesiacom je to rast o 200 %.
Neistá doba vyžaduje od firiem zásadné rozhodnutia. A aby ich mohli podniknúť, potrebujú presné dáta. Prehľadný a zrozumiteľný pohľad na dáta sľubuje americký vývojár cloudových technológií Snowflake – podľa investorov ide o jednu z najlukratívnejších firiem v Silicon Valley. Jej hodnota tento rok vystrelila na 12,4 miliárd dolárov.
Snowflake používa viac než 4 000 firiem, ktoré generujú veľké množstvo dát a chcú naplno využiť ich potenciál. Aj vďaka Snowflake sa stalo data-driven decision making trendom v riadení biznisu.
Prvá polovica roku 2020 potvrdila, že cloudové služby a automatizácia sa vo svete biznisu stávajú nevyhnutnosťou. Dôkazom sú aj české firmy, ktoré na podobných technológiách úspešne stavajú svoj biznis, napríklad vývojári mobilných aplikácií Applifting, výrobcovia lokalizačných systémov Sewio Networks alebo vývojári cloudových nástrojov GRiT.
Zdroj: GRiT
Potrebujete poradiť s riešením pre vašu firmu?