Významnú inováciu na ceste k rýchlejšej plnohodnotnejšej elektronickej výmene kmeňových dát tovaru [...]
Poistenci s občianskymi preukazmi s čipom už od zdravotných poisťovní od júla nedostanú klasické preukazy poistencov. Doteraz vydané preukazy zostávajú v platnosti.
Podmienkou nie je nutnosť mať vybavený bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorý sa používa na prihlasovanie na internete. Do konca mája ho malo len necelých 42,8 % ľudí s elektronickou kartou. Vydaných ich dovtedy bolo niečo cez 2,84 milióna kusov.
Zmena sa dotkne ľudí, ktorí:
„U ostatných poistencov zostávajú vydané klasické preukazy poistencov aj naďalej v platnosti,“ dodala výkonná šéfka Asociácie zdravotných poisťovní Katarína Kafková.
Projekt elektronického zdravotníctva ráta s využívaním elektronického dokladu totožnosti pri identifikácii pacienta v ambulancii či výbere liekov v lekárni.
Človek tak nebude potrebovať papierové recepty ani mobilnú aplikáciu, z ktorej by ukázali recept v elektronickej podobe. Všetko si má nájsť lekárnik v informačnom systéme. Okrem toho pri návšteve nemocnice by poistenec nemal nechávať u sestričky občiansky preukaz až do ukončenia hospitalizácie.
Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré eZdravie prevádzkuje, ale s distribúciou čítačiek pre občianske preukazy do ambulancií a lekární ani nezačalo kvôli slabému výkonu overovacej infraštruktúry na strane ministerstva vnútra. Šéf Peter Blaškovitš na jar pre Živé.sk povedal, že keby systém spustili, „položia Slovensko.sk a vnútro tiež“.
Kafková z asociácie poisťovní pre Živé.sk spresnila, že na poslednom stretnutí na pôde národného centra sa téma čítačiek vôbec neriešila.
Do konca roku 2021 ale možno používať aj overenie rodným číslom. Zároveň starší ľudia a deti nemajú čipové občianske preukazy.
Ako bude overovanie poistného vzťahu fungovať u lekárov bez pripojenia do eZdravia alebo v prípade výpadku internetového spojenia, zisťujeme. Dnes ale alternatíva existuje.
„Ak by sa však poistenec stretol s istými komplikáciami u svojho lekára, v lekárni alebo v nemocnici, stále môže svoj poistný vzťah preukázať aj európskym preukazom zdravotného poistenia – modrou kartičkou, ktorá je rovnocennou náhradou klasického preukazu poistenca,“ uviedla Kafková. Napríklad v Česku samostatné kartičky nemajú vôbec.
Zdroj: www.zive.sk
Potrebujete poradiť s riešením pre vašu firmu?